מה זה בורא?

world2.jpgמשחר ההיסטוריה ניסה האדם לפתור את החידה הגדולה מכולן – מי מנהל את היקום. הרבה תיאוריות קמו ונפלו להן בזו אחר זו בכל הנוגע למהותו של הבורא, בריאתו והדרך להשגתו.

האם ייתכן שכל היקום, החלל האינסופי, כל בני האדם והטבע על שלל צורותיו נוצרו על-ידי מערכת טבע עיוורת? האם לא קיימת איזו מערכת גלויה שמשגיחה על כולנו ופועלת כדי להביא אותנו לעבר תכלית מסוימת?


את הפיתרון לחידה המהותית הזאת גילה לראשונה המקובל הראשון בהיסטוריה, אברהם אבינו, שמגיל קטן השתוקק לדעת מהי מטרת קיום החיים, מי משגיח על כל מערכת המציאות וכן הלאה. בעקבות מחקרו המאומץ הוא הגיע להכרת הכוח העליון, הבורא, וחוקי העולם העליון, כפי שתוארו בספר יצירה שכתב.

בוא וראה

אם כן, מיהו או מהו אותו כוח עליון שהשיגו ותיארו המקובלים ככוח מוחלט טוב ומיטיב? מה הוא דורש מאיתנו? והאם כל אחד יכול להשיגו ולהרגישו?

תשובה: המילה "בורא" מורכבת מצירוף של שתי המילים "בוא" ו-"ראה". תכליתו של כל אדם, אומרים המקובלים, היא להגיע למדרגה רוחנית גבוהה יותר מזו של העולם הזה, לחיות במציאות שלמה, שבה הוא "דבוק" באותו כוח עליון המכונה "בורא".

הכוח שמקיף את כל המציאות

חכמת הקבלה חוקרת את מעשי הבורא. היא אינה חוקרת את המציאות כפי שהיא באה לידי ביטוי בעולם החומר, אין לה כל עניין בכך – תורת הנסתר חודרת דרך החומר אל הכוחות שפועלים אחריו, ואותם היא חוקרת.

כתוצאה מחקירה מעמיקה של הכוחות שפועלים מאחורי הקלעים של העולם וכפועל יוצא של הבנת היחסים ביניהם, משיג המקובל את הכוח האחד שמקיף את כל המציאות, כוח המכונה "בורא". כשאדם מגיע להשגת הבורא, הוא מבין שמאותו הכוח השתלשלו, נבנו ונוצרו כל הפרטים במציאות.

כל אחד יכול

ספרי הקבלה מתארים בפני הקורא את תמונת השתלשלות הבריאה "מלמעלה", מהבורא, כלומר מתחילת תהליך הבריאה, כלפי "מטה" ועד לשלב האחרון בתהליך ההשתלשלות, עד לדרגת הקיום שלנו בעולם הזה.

בעזרת תיאור המציאות הנסתרת המופיע בספרי הקבלה, פותחים המקובלים עבור האדם נתיב, צוהר שמאפשר לו להתעלות לאותן מדרגות וחוויות רוחניות אדירות שהשיגו המקובלים הגדולים בעצמם.

רוצים לדעת מה מקובל חושב על כל זה?
 wwwlaitmancoil.png "מדוע הבורא אכזרי כל כך?" – הבלוג האישי של הרב לייטמן. לחצו לכניסה

כתיבת תגובה

AddThis Social Bookmark Button